Blog

Dorianova kliatba

03.03.2018 18:56

Krehký príbeh lásky, ktorý môže rozbiť odhalená pravda. 
Dorian Wayne je mladý muž, ktorý sa rád obklopuje umelcami a plnými dúškami si vychutnáva všetko, čo mu život v Londýne na konci 19. storočia ponúka. Do jeho života však vstúpi mladá nádejná maliarka Violette Reynardová. Ich vzájomné city prehĺbi obraz, ktorý namaľuje. Ani jeden z nich však ešte netuší, ako veľmi ovplyvní táto osudná maľba ich životy a že v Dorianovom vnútri prebudí netvora, ktorý nepozná hranice... 

O mnoho desaťročí neskôr žije v Londýne Annabelle Evansová – žena poznačená tragédiou, ktorú však životné okolnosti nedokázali zlomiť. Pracovný telefonát od známeho muža rozhodí jej pokojný svet a dá mu smer, ktorý by ani vo sne nečakala. 

Čo spája Annabelle s umelkyňou z minulosti? A môže pomsta zahojiť staré rany, alebo spôsobí, že pre ňu príde ešte o viac, ako mohla získať?

recenzia: 

Široký záber, ktorý autorka vo svojich knihách má, je obdivuhodný. Romantické príbehy inšpirované históriou, nevšedný pohľad na historické osobnosti, klasické romány a príbehy, no rovnako tak veľmi emotívne výpovede z II. Svetovej vojny a pohľad z viacerých strán, ktoré sa dnes len málokto odváži otvoriť.

Jedno však všetky autorkine knihy majú spoločné – prepletanie vecí medzi nebom a zemou, návraty z minulosti, spomienky, ktoré dotvárajú neuveriteľnú atmosféru jej kníh.

Rovnako to je aj v jej poslednej knihe Dorianova kliatba, inšpirovanej klasikou, čo v príbehu značne cítiť, ale musím podotknúť, že si zvolila svoju vlastnú cestu. Rozhodne to nie je iba prepis Oskara Wilda a jeho Doriana Graya.  

Dorian Wayne, muž uväznený v obraze, poznačený tragédiou minulosti, nenaplnenou láskou a krvou, ktorú očistí len čas a oheň... a žena, Annabella, ktorá si prešla krutým osudom a v ktorej duši sa ukrýva desivé tajomstvo minulosti.

Michaela Hajduková je autorkou, ktorá si vybrala svoju vlastnú, originálnu cestu a píše knihy, na ktoré len tak nezabudnete. Tí, ktorí radi siahnete po neokukaných príbehoch, si prídete na svoje, rovnako tak tí, ktorí v knihách radi zablúdite do klasiky, histórie, aj romantiky. Autorka vám v tejto knihe ponúkne všetko.

Odporúčam.

 

Tvrdohlavá princezná

09.10.2015 08:47

Tvrdohlavá princezná

Tracy Anne Warrenová

  

Podmanivý príbeh z trilógie o troch princeznách, ktoré spojil osud a priateľstvo. Princezná Ariadne je znechutená londýnskou pokryteckou morálkou a túži po nezávislosti. Neverí, že stretne pravú lásku, a tak si namiesto manžela začne hľadať milenca – aj za cenu, že si tým zničí povesť. Keď sa o jej pláne dozvie princ regent Rupert Whyte, v snahe uchrániť princeznú pred škandálom sľúbi, že do tajov telesnej rozkoše ju zasvätí on sám. Zakázané dobrodružstvo plné vášne – to je presne to, o čom Ariadne snívala. Nebude však cena, ktorú zaň zaplatí, privysoká? 

RECENZIA 

Tvrdohlavá princezná 

Ariadne, princezná z Nordenbourgu je posledná slobodná z troch priateliek, ktoré sa stretli v internátnej škole a sľúbili si, že ich priateľstvo vydrží navždy. Vydržalo, ibaže Ariadna má takmer dvadsaťpäť rokov, za sebou niekoľko sezón v Londýnskej spoločnosti a manžel nikde, aspoň nie taký, akého by si predstavovala, ktorého by ľúbila a ktorý by ľúbil ju.

Keďže jej priateľky Emma a Mercedes prežívajú nádherný vzťah, sú spokojné a šťastné v manželstve, za ktoré museli zabojovať, ona si zaumieni, že si od života vezme aspoň niečo – nájde si milenca. Tvrdohlavo ide za svojim cieľom, testuje potencionálnych nápadníkov, vyberá racionálne. Morálku spoločnosti nerieši, aj tak je všade len falošná pretvárka, dobrá povesť stratila pre ňu význam, zvlášť, keď sa cíti finančne nezávislá a slobodomyseľná.

Pri jednom z testov bozkávania ju nachytá princ regent Rupert Whyte, brat priateľky Emmaline, presne ten neúprosný muž a dedič kráľovstva, ktorý jej nevedel odpustiť, že sa veľmi aktívne angažovala v afére neželaného vzťahu jeho sestry a málo urodzeného Nicka, vtedy neakceptovateľného ženícha pre princeznú. Keď sa stretli a stretli sa často, keďže obaja bývali v ich dome, vždy lietali iskry.

Keďže Ariadne nevidí dôvod ako rozumne vysvetliť svoje škandalózne správanie a svojho plánu sa nechce vzdať, vyzradí Rupertovi svoj nápad. A keďže nepomôžu výstrahy ani dohovárania, musí jej princ nebezpečenstvo, do ktorého sa pustila, názorne ukázať sám. Jeden bozk, od ktorého sa jej roztriasli kolená, však nestačí, Ariadne neprestáva hľadať a pokúšať osud. Aby uspokojil zvedavosť mladej, naivnej, no statočne tvrdohlavej princeznej a zároveň jej zachránil povesť a budúcnosť, Rupertovi neostáva nič iné, len sa jej za milenca ponúknuť sám.

Ako sa hovorí v anotácii presne vystihujúcej aj podstatu príbehu : niekedy je cena za zvedavosť a zakázané dobrodružstvo veľmi vysoká, pretože sa hrá o srdce...  

Warrenová nesklamala a záverečným príbehom trilógie veľmi dôstojne sériu uzavrela. Kniha sa číta sama, je plná vtipu, napätia a romantiky, ktorá poteší každú čitateľku historických romancí. Musím upozorniť, že pikantné erotické scény dostali širší priestor ako v predchádzajúcich častiach, no bez nich by sme si už snáď tieto knihy ani nevedeli predstaviť. J  V každom prípade príbehy o troch princeznách majú neopakovateľné čaro, ktorým si autorka dokáže podmaniť čitateľa a udržať ho pri knihe od prvej po poslednú stranu. Odporúčam celú sériu. J   

Pod horúcim pieskom

27.09.2015 11:58

Marek Zákopčan

Pod horúcim pieskom je dobrodružno-romantický príbeh odohrávajúci sa v roku 1931. Tobias Vicen, expert na staroveké dejiny, sa na požiadanie priateľa z parížskeho múzea podujme sprevádzať mladú Američanku na jej ceste po krajine faraónov. Katherine na prvý pohľad pôsobí ako rozmaznaná, arogantná dedička, no ako sa ukáže, jej výprava má celkom iný cieľ – nájsť strýka Henryho. Tobias sa tak nedobrovoľne stáva súčasťou pátrania nielen po zmiznutom príbuznom, ale aj po bájnom kameni, ktorý sa Henry pred časom pokúšal nájsť. O Oko Egypta má však záujem aj skupina odhodlaných nacistov pod vedením plukovníka Krassnitzera. Tobias musí zúročiť všetky svoje znalosti o egyptskej histórii a mytológii, aby boli s Katherine pred nepriateľmi vždy o krok napred. V pretekoch o čas i o vlastný život sa ukáže pravá tvár všetkých zúčastnených... Príbeh zavedie čitateľov z Paríža do Alexandrie, Káhiry, k pyramídam v Gíze, do chrámov v Abú Simbeli, ale aj na pulzujúce trhoviská či medzi púštne kmene. Ako je u autora zvykom, dynamický dej je plný napätia, nečakaných zvratov, ale aj romantiky a humoru. 

RECENZIA 

 

Marek Zákopčan je mladý autor, ktorého v žiadnom prípade nemôžete žánrovo zaradiť, je snáď jediný na Slovensku, ktorý sa môže pochváliť sériou kníh a to od krimi / Mesto tieňov I.,II, Zradná vášeň/, bláznivých študentských komédii / Nevinní zmätkári, Zachovajte paniku/, historickej romantiky / Plamene hriechu/ až po veľkolepé dobrodružstvo – Pod horúcim pieskom. Jeho tvorba je zdanlivo nesúrodá, no v každej knihe nájdete nielen jeho nezameniteľný rukopis, ale aj úžasnú fantáziu, cit pre písanie a v neposlednom rade zmysel pre humor, ktoré sa s každou novou knihou viac a viac cibria.

Jeho tituly, hlavne tie posledné, sú výnimočné a atraktívne aj tým, že im nechýba originalita, ktorá sa na našom knižnom trhu zjavuje zriedka, láskavý humor, nepredvídateľnosť jednotlivých dejových línií. Práve tým drží čitateľa v napätí a očakávaní od prvej strany po poslednú.

Priznám sa, bola som veľmi zvedavá ako sa v novom príbehu Pod horúcim pieskom Marek popasuje s dobrodružstvom a la Indiana Jones a musím s potešením skonštatovať, že sa mu to podarilo veľmi dobre. Zápletka bola premyslená, hlavné postavy uveriteľné a ľudské so všetkými prednosťami i slabosťami, víťazia i chybujú, menia sa.

Tobias – expert na egyptské dejiny a zamestnanec múzea v Paríži nie je práve nadšený, keď ho šéf s priateľom tak trocha vmanipulujú do situácie, aby sprevádzal bohatú dedičku Katherine do Egypta a hľadal jej strateného strýka. Silným motívom je však kniha, ktorá má bádateľov naviesť k stratenému kameňu - Oku Egypta, historickému artefaktu opradenom legendami.

Prvotný cieľ expedície sa však veľmi rýchlo mení. Katherine nie je tým, čím sa zdala, Tobias má tiež svoje sebecké plány, boj o holý život ich však prinúti nielen spolupracovať a nepodvádzať sa navzájom, ba naviac v sebe objavia nečakané city. Zápletka je okrem hlavných postáv okorenená postavičkami ako podvodníček Benito, tanečnica Fatima, sprievodca Rašíd, či kolegyňa Tália s Calebom, exsnúbenec Damian s plukovníkom Krassnitzerom a tí čitateľa prevedú dobrodružnou cestou až k bájnemu pokladu.

Vysoko oceňujem, že Marek naštudoval zaujímavé skutočnosti egyptskej mytológie, názvy a opisy napriek tomu dávkoval veľmi nevtieravo, s citom, presne tam, kde bolo treba, rovnako tak zvyky a atmosféru atraktívnej krajiny. Miestami má čitateľ pocit, že sa skutočne nachádza pod horúcim pieskom Egyptskej púšte.

Rovnako tak oko potešila neprehliadnuteľná obálka s nezvyklým bonusom vo vnútri knihy v podobe egyptských hieroglyfov.

Ak si chcete oddýchnuť pri knihe, preniesť sa na chvíľu na iný kontinent, prežiť zaujímavé, napínavé dobrodružstvo plné zápletiek, vtipu, romantiky, kniha Mareka Zákopčana vám to všetko ponúkne.  

PS: Verím, že sa s Tobiasom a Katherine stretnem opäť v Mexiku...        

Múdra dáma podľahne

03.09.2015 15:25

Populárna séria o súrodencoch Sharpovcoch vrcholí vzrušujúcim ľúbostným príbehom Múdra dáma podľahne.

Keď  u nás v deväťdesiatych rokoch začala éra novodobých historických romancí od priekopníčok autoriek takého rangu ako Johanna Lindsey, Kathleen Woodiwiss, Jude Deveraux, Megan McKinney,  Mary Balogh či Bertrice Small, dalo sa predpokladať, že toto sa bude páčiť, toto sa bude čítať.

Odvtedy sa s väčším či menším úspechom na našom trhu vystriedalo množstvo zvučných zahraničných mien.  
Sabrina Jeffries sa k nám dostala pomerne neskoro, no jej romance okamžite po vydaní zaznamenali úspech a právom. Jej príbehy rozhodne nezanikajú v záplave podobných v tomto žánri. 

mudra-dama-podlahne.jpgAutorka dokáže písať tak pútavo, že sotva otvoríte prvú stranu, dej vás okamžite pohltí. Vycibrený štýl, ľahkosť pera, prepracované dialógy, ktoré robia text živým a energickým, vás prevedú až k poslednej strane a vy môžete s pôžitkom zavrieť knihu s dobrým pocitom, ktorý vo vás ešte dlho rezonuje. A ak k tomu prirátate ešte nejaké to tajomno s prvkami detektívky, dobrodružstvo v akurátnom pomere s romantikou, o zábavu máte na niekoľko hodín postarané. Presne takéto knihy mám rada. 

Samostatný príbeh najmladšej Celie zo série o súrodencoch Sharpovovcoch prakticky končí (ak sa autorka nerozhodla inak, pravda, veď aj o tom tie série sú :-)).
Keď sa povydávali a poženili všetci jej početní bratia a sestra, ani ju neobišla podmienka starej matky, aby sa do určitého termínu vydala, inak zostane bez dedičstva. Celii neostáva nič iné, iba sa podrobiť vôli svojej energickej starej matky a vyhliadne si hneď troch nápadníkov. Ani jeden nespĺňa jej sny a predstavy, no uvedomuje si, že musí prejaviť aspoň trochu ústupčivosti. Keď sa objavia nové skutočnosti, ktoré by mohli očistiť rodinu, najme Celiin brat Jacksona Pintera, vynikajúceho londýnskeho detektíva a rodinného priateľa, aby konečne po rokoch vyšetril vraždu a samovraždu ich rodičov.

Svojhlavá Celia Jacksona  súkromne  navyše požiada, aby preveril jej nápadníkov. Hoci je ich spoločná komunikácia dosť  zložitá :),  kvôli informáciám je ochotná tolerovať jeho drzý jazyk. N
etušiac, že to posledné, čo by mladý detektív chcel robiť, je naháňať pre ňu vhodného ženícha, zvlášť, keď mu mladá divožienka nedá spávať. 

Sabrina Jeffries skrátka presne vie, čo sa číta a čo sa páči. Mne teda určite a nemôžem inak, iba novinku Múdra dáma podľahne odporúčať! Tým, ktorí ste čítali celú sériu alebo aj novým čitateľom. Nič nestratíte, o nič neprídete, možno naviac  zatúžite dozvedieť sa o Sharpovovcoch viac... :)

 

viac: https://www.romantika.estranky.sk/clanky/romany-historicke/recenzia--mudra-dama-podlahne.html     

Recenzovala Jana Pronská

50 odtieňov

03.09.2015 15:19

1. Fifty Shades of Grey - Päťdesiat odtieňov sivej 
2. Fifty Shades Darker - Päťdesiat odtieňov temnoty 
3. Fifty Shades Freed - Päťdesiat odtieňov slobody

I.
Kniha približuje príbeh úspešného mladého podnikateľa Christiana Greya, ktorý prežíva živočíšnu romancu s neskúsenou a nevinnou študentkou literatúry Anastasiou Steele. Podľa The New York Times je James stredom záujmu v literárnych kruhoch, kde je oceňovaná za to, že do hlavného prúdu priniesla „názornú a zmyselnú erotiku“. Britský The Guardian píše, že román je v niektorých kruhoch označovaný za „mommy porn“ (porno pre mamičky). História celého úspechu sa začala už vtedy, keď James dala na internet príbeh, v ktorom použila postavy milencov Edwarda a Belly z upírskej ságy Stephenie Meyer Súmrak. Po veľkom úspechu ho Britka prepísala s novými postavami a situáciami.

II.
Potom, čo Anastasia Steelová na vlastnej koži pocíti, aké temné sú tajomstvá Christiana Greya, opúšťa ho. Napriek všetkému, čo sa medzi nimi stalo, na neho stále nemôže zabudnúť. Keď jej Christian ponúkne nové podmienky vzťahu, neodolá a vracia sa k mužovi, ktorého miluje. Postupne odhaľuje všetky tajomstvá a zisťuje, že jeho päťdesiat odtieňov sivej je temnejších, než si kedy dokázala predstaviť. A zatiaľ čo Christian bojuje so svojimi démonmi, Ana musí urobiť najdôležitejšie rozhodnutie vo svojom živote...

III.
Keď Anastasia Steelová prvý raz stretla mladého úspešného podnikateľa Christiana Greya, netušila, ako veľmi jej to zmení život... Od začiatku vedela, že vzťah s jej Tieňom nebude prechádzka ružovou záhradou. Christianov životný štýl jej nikdy nebol blízky, no musí sa ho naučiť žiť spolu s ním, a to bez toho, aby stratila vlastnú tvár, integritu a nezávislosť. Christian zas musí prekonať svoju posadnutosť kontrolou a vyrovnať sa so svojimi vnútornými démonmi. Teraz, keď sú konečne spolu, zažívajú nekonečnú lásku, vášeň a vzájomnú blízkosť a otvára sa pred nimi svet nekonečných možností. Zdá sa, že im nič nechýba. Náhle však zasiahne osud a pred Annou ožívajú jej najhoršie nočné mory...

fifty.jpg
 

RECENZIA Fifty Shades trilógie
Fenomén, ktorý už niekoľko mesiacov kraľuje rebríčkom predajnosti, ktorý rozdelil čitateľský národ na tých, ktorí ho hlcú jedným dychom, tých, ktorí ho kritizujú, ba zdupú až po čiernu zem, tých, ktorým to je jedno. Nič medzi tým akoby neexistovalo. 

Skrátka buď sa páči alebo nie. V každom prípade má na konte milióny predaných výtlačkov, fankluby ako superstar, tisíce recenzií, výzvy cirkevných hodnostárov na bojkot tejto knihy, vlastné erotické prádlo a záujem Hollywoodu. 

Celosvetová mediálna kampaň urobila svoje a výdatne ju podporilo takmer bleskové sfilmovanie. 
Pýtala som sa: prečo práve tento? Veď na svete je množstvo vydarených / aj erotických, aj romantických, aj originálnych/ kníh. Prečo sa všetci idú zblázniť pri príbehu o novodobej popoluške s erotickým podmazom. Prečo ju toľko zatracujú? Vari ešte nečítali erotický román? Prišlo mi to čudné, pretože mnohých knihách/ a to nehovorím o romantických/ sú scény brutálnejšie, drsnejšie, emotívnejšie... 
Priznám sa, nie som typ čitateľa, ktorý ľahko podľahne reklame a mediálnemu tlaku, aj na recenzie čitateľov u takýchto kníh si radšej počkám, kým ich nie je dostatok, aby mi ako tak utvorili obraz... no nie sú pre mňa podstatné. Názor si utvorím sama. 

V tomto prípade ma dokonca odradili, rovnako tak reklamná kampaň, ktorá bola už naozaj všade a nie vždy lichotivé prívlastky ako porno pre mamičky, erotika pre zúfalcov, sodoma a gomora...:-)
Hovorila som si, že je dosť iných krásnych kníh, ktoré chcem prečítať a nemusím byť ďalšou obeťou spoločenského tlaku. Mám rada romantiku, sadomaso som posledný raz čítala s markízom de Sade:-)

 

fifty-trilogia.jpgZačalo sa to filmom. 
Šokoval ma. Celkom opantal. 

Pohladil moju romantickú dušu a... konečne mi došlo prečo... 
Autorke sa podarilo neslýchané, prinútila vziať do ruky romantický príbeh aj tým, ktorí sú vášniví odporcovia tohto žánru a v drvivej väčšine ju aj dočítali až do konca. Dokázala štýlom písania udržať pozornosť čitateľa, či sa im už príbeh samotný páčil alebo nie, či sa červenali pri drsnejších scénach, ktoré akiste v takejto písanej forme možno ešte nečítali.    

Dva dni na to, som otvorila prvú časť knihy a za pár dní došla až nakoniec tretej časti. 
Nie, tí, čo po nociach čítajú Dostojevského sa to páčiť nebude, tí, čo v príbehoch hľadajú hlboké myšlienky, sa to páčiť nebude, tí, čo sa pýria pri texte, v ktorom sa niekto vášnivo bozkáva, budú šokovaní, tí čo v knihách hľadajú napätie, litre krvi, či preferujú scifi, si v 50 odtieňoch budú len ťažko hľadať niečo, čo ich zaujme. 

Autorka opísala celkom obyčajný popoluškovský, romantický príbeh neobyčajným spôsobom. Načrela do situácie, ktorá je v našich končinách ešte stále tabuizovaná, je niečo, o čom sa verejne nehovorí, no zároveň vyvoláva zvedavosť. A trafila klinec po hlavičke. 

Chudobná študentka Ana sa zamiluje do miliardára, ktorý má všetko a môže mať všetko, okrem lásky. V duši skrýva 50 odtieňov temných spomienok, ktoré ho navždy ovplyvnili, prinútili ho ukrývať pred svetom svoju pravú tvár, nikdy nekončiacu bolesť prameniacu v dávnej minulosti. Jeho život ovládajú pravidlá, zmluvy a dohody, drsný sex, v ktorom je on ten dominantný. 

Kým nestretne Anastáziu. Kým nerozpitvá svoje vnútro až na kosť a čriepok po čriepku neodhalí temné tajomstvá minulosti. Kvôli nej a kvôli sebe.

Priznám sa, číta sa to samo. Autorka má neuveriteľný dar udržať vás pri knihe, aj keď nad niektorými nekonečnými úvahami prevraciate oči, aj keď prepisy SMS správ by možno skrátili počet strán o stovku:-). Áno, nie je dielo, ktoré by získalo cenu za literatúru, no je to rozhodne kniha, ktorá čitateľa vtiahne do seba ako špongia a nepustí, kým nezavriete poslednú stranu a práve tým je výnimočná.

Krásny romantický príbeh, rozprávka, ktorú ste v takejto podobe ešte nečítali. 

A čo sa týka toľko omieľanej erotiky,  tí, čo prečítali pár kníh od B. Smallovej  veľmi rýchlo zistia, že v mnohom EL Jamesová sa ešte má čo učiť:-) 
Odporúčam, fakt s čistým svedomím:-). 

Recenzovala spisovateľka Jana Pronská

viac: https://www.romantika.estranky.sk/clanky/romany-sucasne/kolekcia--fifty-shades---patdesiat-odtienov--recenzia-.html
 

Jedna noc lásky

20.02.2015 15:29

Mary Balogh nás opäť pozýva do ich sveta plného škandálov, intríg a zvádzania.
Čerstvá vdova Cassandra Belmmontová prichádza do Londýna pevne rozhodnutá nájsť si milenca. Nie však hocijakého – musí to byť bohatý džentlmen a musí ju zbožňovať. Vydaj neprichádza do úvahy, keďže jej povesť pošramotila škandalózna klebeta. Neostáva jej teda nič iné, iba sa pokúsiť využiť vlastnú krásu.
Po príchode do mesta jej pozornosť ihneď pritiahne Stephen Huxtable, gróf Merton. Tento príťažlivý mladý muž je jedným z najžiadanejších slobodných mládencov v Londýne, a tak sa ho Cassandra rozhodne zviesť...

Keď všetko zmení jedna noc... 
Mary Baloghová sa radí medzi autorky, ktoré na celom svete očarili milióny čitateliek. Jej tvorba je veľmi rozsiahla a medzi fanúšičkami žánru historickej romance sa iste nájde len veľmi málo takých, ktorí by jej meno nezachytili, poprípade nečítali aspoň jednu knihu.

Píše samostatné romány, no do povedomia čitateľov sa viac-menej zapísala svojimi rodinnými sériami, ktoré na trh priniesli novodobý a žiadaný trend./ Simply Quartet, Bedwyn,  Sullivan, Dark Angel, Huxtable Quintet 
 
Baloghová je takmer vždy zárukou skvelej, prepracovanej romantiky.

Kniha Jedna noc lásky voľne nadväzuje na prvé tri časti série o rozvetvenej rodine Huxtablovcov a tentoraz predstavuje samostatný príbeh Stephena Huxtabla, grófa Mertona a Cassandry Belmmontovej, vdovy, ktorá zápasí nielen o svoju pošramotenú povesť, ale aj  o kúsok šťastia a právo na lásku.

Keď Cassandra príde do honosného Londýna spolu so svojou priateľkou – vychovávateľkou a jej dcérou, nemyslí na nič iné, iba na to, ako vybŕdnuť z nelichotivej situácie. Jej finančné možnosti sú katastrofálne, býva v starom, ošarpanom dome a nevie, ako dlho dokáže udržať zdanie nezávislosti. Je zodpovedná nielen za seba, ale aj za priateľku a jej dcéru. Všetko by bolo možno jednoduchšie, keby nad ňou nevisel tieň poriadne desivého škandálu – klebetí sa o nej, že zabila svojho manžela. Chcelo to poriadnu guráž prísť nepozvaná na večierok a to hneď priamo do rodiny Huxtablovcov s úmyslom nájsť si bohatého milenca. 

Zúfalé možnosti si od ženy vypýtali zúfalý čin. Jediné, čo vlastnila bola krása zrelej ženy, tak prečo to nevyužiť? Vyhliadla si bohatú obeť, jedného z najžiadanejších starých mládencov Stephena Huxtabla, a bez okolkov sa ho rozhodila zviesť. Byť vydržiavanou kurtizánou jej prišlo menej hrozné ako zostať na dlažbe. Veď jeden škandál naviac... 
Všetky plány však zmenila jedna noc a priznanie krásnej milenky. Stephen Huxtable nebol mužom, ktorý by si dal diktovať podmienky, jeho zmysel pre česť celkom skomplikoval dopredu nastavené pravidlá. Obaja mladí ľudia sa stretli s nečakaným problémom. Láskou... 

Jedna noc lásky je napísaná sviežo, veľmi dobre sa číta, nechýba napätie, vtip, romantika, má skrátka všetko, čo má dobrá kniha mať. Tí, ktorí čítali predchádzajúce časti, sa iste potešia pripomenutím známych postáv, tí, ktorí nečítali, o nič v samostatnom príbehu neprídu. 

Odporúčam, kniha iste nesklame vaše očakávania. 

Huxtable Quintet
1. First Comes Marriage (2009) - Nečekaná svatba /Baronet 2010 Najprv sa vezmeme/slovenský spisovateľ 2013/
2. Then Comes Seduction (2009) - Vášnivé námluvy / Baronet 2010 Potom ťa zvediem / Slovenský spisovateľ 2013/
3. At Last Comes Love (2009) – Vše končí láskou  /Baronet 2010  - Nakoniec príde láska / Slovenský spisovateľ 2013/
4. Seducing an Angel (2009) – Svedený anděl / Baronet 2010 –  Jedna noc lásky / Slovenský spisovateľ 2015/ 
5. A Secret Affair (2010) - Utajený poměr Baronet 2011

Spracovala Jana Pronská

Tajomstvo tvojho rodu

20.02.2015 15:22

Michaela Ella Hajduková

Adriana Langová pracuje ako redaktorka časopisu Živé dejiny. Miluje záhady a kvôli skvelým článkom neváha prenocovať na tajomných miestach. Téma, ktorú si tentoraz vyberie, prevráti jej život hore nohami. Privedie ju na miesto, kde prestane rozumieť samej sebe, kde ju klamú všetky zmysly a kde netuší, čo je sen a čo skutočnosť. Ako to, že pozná reč, ktorá jej má byť cudzia? Kto je ten nevšedný muž, čo žije na tajuplnom hrade v horách? A prečo ju tak neodolateľne priťahuje? Akoby to nestačilo, Adriana sa zamotá do príbehu starého rodu a vôbec netuší, že je ohrozený jej život. A nielen ten jej... 

Autorka úspešnej knihy Všetky moje tváre nás aj vo svojom ďalšom románe vtiahne do príbehu plného napätia, tajomstiev a lásky.

Xxx

RECENZIA

Ak osud chce, aby sa napravili krivdy minulosti, cestu si nájde.

Autorka Michaela Hajduková zaujala už svojim literárnym debutom Všetky moje tváre.

Vysoko oceňujem, že na slovenský knižný trh priniesla niečo nové, originálne, žáner, ktorý vyniká v množstve iných. Tajomno, mystika, fantázia sa nenásilne vplietajú do romantického príbehu, ktorý je navyše obohatený históriou a striedaním časových úsekov.

Priznám sa, nie je jednoduché napísať príbeh, ktorý by disponoval týmto všetkým a navyše pôsobil uveriteľne, logicky, zaujímavo pre čitateľa. Klobúk dolu, autorke sa to podarilo skvele. V knihe Všetky moje tváre nastavila latku, samozrejme s tým nasledovalo isté očakávanie, no musím skonštatovať, že rozhodne nesklamala.  Aj tentoraz sa jej podarilo stvoriť veľmi čítavý príbeh.

Adriana Langová sa zhodou okolností ako redaktorka časopisu dostane k dovtedy utajovanému autorovi svetového bestselleru Lacramioara  Andriesa a to hneď do Rumunska, aby s ním urobila interview.  Jeho sídlo, usadené v nádhernej krajine, dýchajúce dávnou históriou, priam nabáda, aby sa v ňom rozohral zaujímavý príbeh, ktorý vás udrží v napätí od začiatku až do konca. Cudzinka a tajomný muž - dobrý základ ako navnadiť čitateľa plného očakávania kam a ako sa bude ich vzťah uberať.

 Minulosť sa strieda s prítomnosťou, pochybnosti s rastúcou láskou, ožívajú spomienky, hľadajú sa vysvetlenia.  

Kniha je skrz na skrz presiaknutá vecami medzi nebom a zemou - od dávnej kliatby, po snový svet a duchov a predsa nepôsobí čudne. Dej sa dopredu posúva veľmi rýchlo a všetko, čo sa v ňom udeje, má svoje logické vysvetlenie. Dozviete sa, čo vlastne priviedlo Adrianu do Rumunska, kto je záhadný spisovateľ a šľachtic pochádzajúci zo starej rodiny, čo ho inšpirovalo k napísaniu svojej knihy a k pozvaniu mladej, neznámej novinárky rovno do svojho sídla, ale aj to, prečo sa veci dejú tak ako sa dejú... Čo sa vlastne stalo pred stovkami rokov a aké to malo dôsledky.  

Ďalšie plus, ktorým autorka prekvapila, bol opis Rumunska. Okrem príbehu samotného čitateľa prevedie nádhernou krajinou, dýchajúcou históriou,  dejinami hradov a osobností, horami a miestami, ktoré sú pre našinca tak trochu neznáme. Musím však povedať, že nezavádza, z návštevy Rumunska som mala presne ten istý dojem, bola som  očarená.

Ak hľadáte na čítanie niečo originálne, neokukané, neopísané v desiatkach iných  kníh, otvorte Tajomstvo tvojho rodu. Možno budete veľmi príjemne prekvapení, rovnako ako som bola ja.    

 Jana Pronská   

Perly tej druhej

18.01.2015 16:43

Martina Monošová

Keď sa Adela a Richard pár rokov po škole znovu náhodne stretnú, vzplanie medzi nimi nečakane prudká vášeň. Adela pochopí, že Richard vždy bol a navždy bude jej druhá polovica, že obaja iba potrebovali dozrieť. Nadšená svojou staronovou láskou, necháva voľný priebeh svojim emóciám. Až neskoro zistí, že Richard už nie je voľný. Vtedy ho už nedokáže opustiť a postupne sa zmieruje s úlohou „tej druhej“... Vzdá sa navonok nezávislá a rozhodná Adela milostného puta, ktoré jej vlastne iba ničí život? Dokáže opustiť ženatého milenca, aby po rokoch tajeného vzťahu konečne zmenila svoj osud?

Čitateľská recenzia

Na Slovenskom knižnom trhu je nepreberné množstvo titulov zo súčasnosti, ktoré mapujú medziľudské vzťahy v rôznych podobách, lásku, neveru, sklamania, bolesť, osobné výhry či prehry... Stačí si vybrať podľa nálady, vkusu, obálky, obsahu...

Knihy Martiny Monošovej okrem príbehu samotného vynikajú zaujímavým, osobitým jazykom, myšlienkami, ktoré človeka na chvíľu zastavia a prinútia premýšľať a to sa mi páči.

Všetky v tom máme dokonale jasno: túžime sa stať princeznou a mienime prijať len lásku princa na bielom koni. Klišé, viem. Ale tradičné, jednoduché, jasné...

...no potom sa čosi zvrtne.

Máte o zopár rôčkov viac a zrazu stojí pred vami. Nie je to ani princ, ani koňa bieleho nemá, no srdce vám búši ako ešte nikdy predtým, podlamujú sa vám kolená, roztápate sa a netúžite po inom, iba byť jeho. Hlava vám síce nahovára, že toto nie je to, po čom ste túžili od malička. Že budete nešťastná, lebo iba s princom z vás môže byť princezná a zažiť všetko to krásne, po čom ste vždy túžili... No vy jasne cítite, že bez toho chlapa tuto pred vami vám ujde celý rozprávkový vlak nielen s princom na bielom koni, ale aj s Jankom, Marienkou a aj so všetkými siedmimi trpaslíkmi...

Trefné, výstižné, neokukané spracovanie knihy Perly tej druhej, ktorý však autorka pojala z tej druhej strany. Ako to všetko vníma žena, tá, ktorá je TOU DRUHOU, utajovanou milenkou, kolegyňou v práci, priateľkou, ženou, ktorá vie aké únavné, stresujúce a ubíjajúce je večne čakanie na ženatého milenca Richarda. Aký je život v klamstve, uvedomovanie si skutočnosti, že nikdy nebude stáť po boku muža na verejnosti, že čas uteká a ona sa nedočká rodiny v tom pravom zmysle slova?  

Napriek tomu všetkému sa hlavná hrdinka Adéla snaží nájsť svoje šťastie, uspokojenie v práci, budovaní si kariéry, udržiavaní vzťahov s rodinou a priateľmi, zmierená s tým, kam sa jej osud uberá, kým jedného dňa nestretne muža, ktorý prevráti naruby jej zabehnutý, zorganizovaný svet.

Autorka sa nebála zmapovať vnútorný svet ženy, ktorá si uvedomuje, že nežije podľa morálnych noriem spoločnosti, no taktiež má svoje sny, svoje túžby,  chce si uchmatnúť kúsok šťastia aj sama pre seba.

Martina Monošová svoj v poradí už ôsmy román okorenila štipkou mystična, čím svojich čitateľov veľmi príjemne prekvapila a knihu ešte zatraktívnila. Rovnako tak chválim vydarenú obálku, ktorá vhodne dopĺňa nielen názov ale vystihuje aj príbeh samotný.  

 Odporúčam. J  

Princezná a gróf

18.01.2015 16:39

Trace Anne Warrenová

Čarovný romantický príbeh z novej trilógie o troch princeznách, ktoré spojilo priateľstvo a podobný osud. Keď princezná Emma z Rosewaldu, malého európskeho kráľovstva, dostane list od brata so správou, že jej dohodol sobáš, uvedomí si, že bezstarostné časy sú nenávratne preč a prichádzajú povinnosti. Má len osemnásť, budúceho ženícha v živote nevidela a jediné, po čom túži, je aspoň štipka dobrodružstva. Kým ju naveky uväznia v manželstve bez lásky, chce okúsiť ozajstný život, a tak utečie do Londýna...

RECENZIA

Čistokrvná historická romanca a to doslova. 
Mám rada príbehy, ktoré vás vtiahnu do deja a nepustia, kým neprečítate poslednú stranu. Mám rada série, na ktoré sa môžem tešiť a to v tomto prípade rozhodne platí. 

Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ románom Princezná a gróf trafilo rovno do čierneho a na knižný trh prináša trilógiu, ktorá romantikom prináša presne to, čo sa páči. 

Keď ma ako čitateľku v minulosti uchvátili príbehy (napríklad Johanny Lindseyovej a jej rodinná sága Maloryovcov), tak Warrenová v tejto sérii naozaj nemá ďaleko. Atraktívny príbeh, dobre napísaný, dynamický dej, nechýba vtip, nechýba premyslený dej, romantika, erotika, skrátka, táto kniha zabodovala na celej čiare. Rozhodne sa ju oplatí prečítať. 

Warrenová veľmi príjemne prekvapila. 
Tri princezné – Emma, Ariadne a Mercedes sa vzdelávajú a pripravujú na svoj budúci život politicky a majetkovo výhodnej partie v súkromnej škole v Škótsku. Sú priateľky, ktoré sa našli a prisahali si, že sa budú vždy podporovať a priateliť. 
Emmaline, princezná z Rosewaldu je však prisľúbená mužovi, ktorého v živote nevidela, no povinnosť jej velí splniť želanie brata a poručníka, má sa vydať kvôli spojenectvu dvoch krajín. Emma, zvyknutá bezpodmienečne poslúchať, opustí školu i priateľky a odcestuje na panstvo, kde má očakávať príchod svojho brata i budúceho manžela.
Čas sa však vlečie a ona je celé týždne zavretá so škrobenou guvernantkou a umára sa nudou. Jedinou útechou sú listy medzi priateľkami a to mladej žene nestačí. Chce si užívať život, túži po slobode a dobrodružstve. Jedného dňa má toho dosť a rozhodnutie, ktoré v záchvate náhlej vzbury urobí,  zmení všetko.

Naplánuje útek do Londýna s úmyslom navštíviť svoju bývalú vychovávateľku a užiť si pár posledných dní slobody. Neočakávane jej vstúpi do cesty Nick, Dominic Gregory, nový gróf z Lyndhurstu. Keď ju v uliciach Londýna prepadnú zlodeji a ukradnú jej všetky peniaze, veľkoryso a gavaliersky jej poskytne ochranu a ubytovanie vo svojom sídle. Vôbec netuší, kto Emma je, a keď sa predstaví ako vyhodená vychovávateľka, nemá dôvod neveriť jej. 
Medzi mladými ľuďmi to nielenže iskrí, ale priamo horí. Nick je očarený bezprostrednosťou mladej ženy, jej krásou a odvážnym duchom a láske zdá sa nebráni nič v ceste. 

Príbeh je rozdelený na dva časti, v prvom autorka opisuje rozvíjajúci sa vzťah dvoch mladých ľudí, v druhom tŕnistú cestu za spoločným šťastím. Čitateľ sa však ani v jednej nemá šancu nudiť. 
V každom prípade už sa teším na ďalšiu časť trilógie a verím, že budem rovnako spokojná ako pri tejto. Odporúčam na čítanie. 

Na záver poznámka: Ako som už v úvode spomenula, Princezná a gróf je čistokrvná historická romanca, žáner, v ktorom nehľadajte a nepátrajte po skutočných historických faktoch:-).  Americké autorky romancí sa sústreďujú takmer vždy  iba na príbeh a vzťahy hlavných či vedľajších postáv s dobovou kulisou, ktorá je pre nás čitateľky a čitateľov najatraktívnejšia.  Je to oddych, je to relax, je to chvíľka, ktorú máme iba sami pre seba.

Odsúdená pre život

03.01.2015 16:42

Soňa Rebrová

Odsúdená pre život

Keď sa povie vojna, väčšina z nás si predstaví vojakov, zbrane a straty na životoch. Ale vojna, to sú aj osudy žien, ktoré museli prežiť bez mužov. Žien, na pleciach ktorých ostala starosť o rodinu, jedlo, prežitie. A boli to práve ženy, ktoré po vojne budovali celé mestá a snažili sa dať do poriadku to, čo vojna napáchala.
Príbeh Odsúdená pre život rozvíja príbeh žien troch generácií - starej mamy, mamy a dcéry - do života ktorých zasiahla druhá svetová vojna. Kvôli tomu, aby prežili, musia zvládnuť aj veci, o ktorých si mysleli, že ich nikdy nezvládnu. Vojna všetky tri ženy rozdelí a každá prežíva svoj vlastný, strastiplný príbeh. Prežijú vojnu? Stretnú sa po nej opäť všetci pospolu a budú opäť šťastná rodina, alebo im to osud nedožičí? 
Strhujúci príbeh, ktorý približuje kruté fakty vojny na pozadí emotívnych ľudských príbehov.

xxx

Emotívna. Skutočne jeden z takých príbehov, ktoré sa nenapíšu každý deň. Téma, ktorú si autorka vybrala, je drsná, je takmer neuveriteľná svojou pravdivosťou, je mementom minulosti, ktoré s počtom rokov od skončenia druhej svetovej vojny, upadá do zabudnutia a nemalo by.

Hovorí sa, že človek je najhorším, najkrutejším tvorom,  a je to pravda. Raz za čas nám všetkým neuškodí pripomenúť si minulosť, varovať pred ňou mladšiu generáciu, ukázať, čoho všetkého je ľudstvo schopné.

Soňa Rebrová si túto tému vybrala zámerne a v krátkom časovom odstupe rokov 1938 až 1945-6 rozvinula príbeh troch žien, starej matky Ráchel, jej dcéry Sáry a malej Rút, z čoho najvýraznejší a najemotívnejší je opis života v koncentračnom tábore mladej ženy Sáry.

Mesiace a mesiace hrôz, tisíce a desaťtisíce mŕtvych, každodenný život s hrozbou smrti v každej sekunde a minúte dňa, neľudskosť, strata dôstojnosti, otupenosť a boj...

Mladá židovská rodina mala šťastný život, kým Nemecko nerozpútalo druhú svetovú vojnu, kým sa prioritou číslo jeden nestalo cielene vyhladzovanie židov a iných rás, kým sa nezačali stavať najprv pracovné, potom vyhladzovacie tábory. Na pozadí skutočných historických udalostí  doby nám autorka poskytla príbeh inšpirovaný skutočnými osudmi, skúsenosťami, zážitkami a tie robia túto knihu výnimočnou.  

Sáru s dcérou ako mnoho ďalších židov deportovali do koncentračného tábora a mala šťastie, že ju neposunuli hneď do plynu. Dieťa si vyhliadol nemecký dôstojník, pretože jej výzor bol ideálom čistej rasy, pretože bola roztomilým dievčatkom, pretože sa mu páčila... Nestarajúc sa o city matky, ktorej z náruče vyrvú dieťa.

Sára sa však naučila prežiť aj tam, kde to tisíce iných vzdalo, otupila sa, bočila od ľudí, nehľadala priateľstvá, pretože tie trvali veľmi krátko a boleli. Jedného dňa však predsa len stretne naivnú mladú ženu, ktorú „poučí“ ako to v koncentračnom tábore chodí aj napriek všetkým predsavzatiam v nej nájde spriaznenú dušu a priateľku.

Kniha je priam prešpikovaná scénami, ktoré človeku berú dych, ktoré vás prinútia zamyslieť sa, je napísaná tak, že ju nechcete odložiť a čítate ďalej aj napriek tomu, že vám na koži naskakujú  zimomriavky a v očiach vás pália slzy, no napriek tomu chcete vedieť, ako to skončí. Ako to so Sárou a jej rodinou napokon dopadne.

Napriek udalostiam, ktorým sa kniha venuje, je napísaná tak, že cítite niečo pozitívne, je plná nádeje a vôle človeka prežiť čokoľvek... Len nech sa to už nikdy nezopakuje...

Ďakujem, Soňa Rebrová za nevšedný čitateľský zážitok, ďakujem, že som takúto knihu mohla čítať. Rozhodne ju odporúčam všetkým. 

1 | 2 >>